6th Annual Weight Stigma Conference

Home » Registration

Registration

Conference registration is now open

The Weight Stigma Conference is a not-for-profit event. We have a single ticket price for all delegates that covers the two-day event and a reception on the first evening.

  • Early bird registration (until 15 April 2017): £180
  • Standard registration (from 16 April 2017): £220
  • Students in Czech Republic (see bottom of page)

A small number of bursaries may be available for individuals on low incomes. Please email us for more information.  A Donation button is also available on the ticketing website if you would like to make a small (or large) contribution. Donations will be used to provide financial assistance for individuals who might otherwise be unable to attend. Thank you.

Please click on the ‘Register Now’ button below to be taken to the ticketing website.

Register Now

Note, if you also want to register for ICED 2017, please click here to be taken to the AED website.


STUDENTI Z ČESKÉ REPUBLIKY

Pokud v současné době studujete bakalářský, magisterský, nebo doktorský program na libovolné české univerzitě, máte nárok na výraznou slevu z registračního poplatku konference. Konkrétně jsme pro Vás připravili dvě varianty vstupu. Základní dvoudenní vstup za 100 liber, který obsahuje vše co původní vstup za 220 liber, nebo snížený dvoudenní vstup za 50 liber, který je bez občerstvení a bez účasti na banketu. Pro žádost o základní, nebo snížený vstup prosím napište na stigmaconf@gmail.com a uveďte jaký typ vstupu si přejete. Berte prosím na vědomí, že budeme vyžadovat ověření vašeho studijního statusu. K ověření statusu stačí, abyste nám napsali z vaší studentské univerzitní emailové adresy, nebo do emailu přiložili naskenované potvrzení o studiu ověřené ze studijního oddělení.